Tartışmalı COVID19 Tedavi Yöntemi: Hidroksiklorokin (Sıtma ilacı)

Tartışmalı COVID19 Tedavi Yöntemi: Hidroksiklorokin (Sıtma ilacı)

Tartışmalı COVID19 Tedavi Yöntemi: Hidroksiklorokin (Sıtma ilacı)

Corona virüsüne karşı hala etkili bir ilaç geliştirilemezken Hidroksiklorokin (sıtma ilacı) hastalıkla mücadelede etkin bir mücadele sergiliyor. İlacın etkileri mutlu ederken birden ünlü tıp dergisi  "The Lancet", sıtma hastalığına karşı kullanılan hidroksiklorokin ilacının "Covid-19 tedavisinde kullanımının zararlı olabileceğine" dair ses getiren bir araştırma yayınladı. Fakat çalışmada yer alan 3 bilim insanının imzasını çekmesi sonucunda, dergi tartışmalı makaleyi geri çekti.Bilim dünyasında tartışmalara sebep olan makalenin dört yazarından üçü, çalışmada kullanılan verilerin şüpheli olduğu gerekçesiyle araştırmadan çekildiklerini duyurdu.

22 Mayıs'ta yayınlanan araştırma, klorokin ilacı ve hidroksiklorokin gibi türevlerinin Covid-19'a karşı etkisiz, hatta zararlı olabileceğini öne sürüyordu. Çalışmada, sıtma ilacını tek başına ya da makrolid ile kullanan Covid-19 hastaları arasında ölüm oranının daha yüksek olduğu belirtiliyordu.Söz konusu araştırmanın yayınlanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hidroksiklorokin üzerine yapılan klinik araştırmaları geçici süreliğine durdurma kararı almıştı.

Araştıma bilim dünyasında tartışma yarattı.

Makalenin yayınlanmasıyla birlikte kısa zamanda bilim dünyasında, özellikle kullanılan metotların doğru olamadığı yönünde eleştiriler geldi. Veritabının özel bir şirket tarafından sağlanmış olması ve şeffaf olmadığı için söz konusu makale tartışma yarattı.Bunun üzerine çarşamba günü, DSÖ geri adım atarak hidroksiklorokin ile ilgili klinik çalışmaların yeniden başladığını duyurdu.

Bu ilacın kullanılmasını öneren Fransız Profesör Doktor Didier Raoult ise Lancet'teki çalışmayı "darma dağın" olarak nitelendirerek kabul etmediğini belirtmişti. Raoult, "Dört bin hastanın tedavisinde çalıştık, bazı kişiler çıkıp da kalitesini bilmediğimiz 'geniş verileri' alıp tamamıyla çılgınca bir fantezi ile her şeyi birbirine katan bir çalışma yaptı. Verilen dozları bile bilmeden tedavileri karıştıran bir araştırma yüzünden değişeceğimi kimse sanmasın" dedi.

Hidroksiklorokin nedir?

Peki ülkemizde de Covid-19 tedavisinde de kullanılan ve Sağlık Bakanı Fahrettin KOCA tarafından da bu hastalığın tedavisinde başarılı olduğu deklare edilen Hidroksiklorokin nedir, neye yarar? sorularına cevap verelim:

Plaquenil adı altında satılan hidroksiklorokin (HCQ), belirli sıtma türlerinin önlenmesi ve tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Madde özellikle klorokine cevap veren sıtma için kullanılır. Diğer kullanımlar arasında romatoid artrit, lupus ve porfiri kutanea tarda tedavisi bulunur. Ağız yoluyla alınır. Ayrıca COVID-19 enfeksiyonları için deneysel bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

SARS hastalığındaki etkisi ve  immünmodülatör(bağışıklık sistemi düzenleyici) özellikleri ve düşük toksisite ile düşük maliyetli olması viral enfeksiyonlara karşı kullanılmasını gündeme getirmiştir.

 
 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ