Bir Covid-19 Güncesi

Bir Covid-19 Güncesi

Merhabalar,

Bundan 10 gün önce Covid-19 testim pozitif çıktı ve 10 gün boyunca evimde karantina altında kaldım. Yaşadığım süreci size gün gün anlatmak istedim.

1.Gün (16.11.2020) 
Eklem ağrıları ve halsizlik nedeniyle PCR testi yaptırdım.

2.Gün (17.11.2020)
PCR Testim pozitif çıktı. Hiçbir ağrı hisstemiyordum. Herhalde süreç kolay geçecek dedim ama öyle olmadı. Gece ateşim 40 derceye kadar çıktı. Parasetamol ve ağrı kesicilerle ateşim düştü.

3.Gün (18.11.2020)
Sabah kalktığımda sırtımda ve belimde müthiş bir ağrı vardı ve halsizdim. Tat ve koku duyum da gitmişti. Virüs için güzel bir taktik. Yemek yememi engellemek için iştahı kesmenin en kolay yolu... Akşam hastalığın seyrini değiştiren birşey oldu. İstifra ettim. Halsizliğim 2 kat arttı. Ateşim yine çıktı. Sıtma şeklinde vücutta titreme, yine müthiş bir sırt ve bel ağrısı...

4.Gün (19.11.2020)
Sabah kalktığımda kendimi o kadar güçsüz hissediyordum ki kolumu kıpırdatacak halim yoktu. Tansiyonum 9'a 6 idi... Yani tansiyonum düşmüştü. Hemen 1000 ml boş %5'lik izotonik çözelti serum olarak takıldı. Daha sonra da 500 ml izotonik çözelti + ağrı kesici + vitamin + antialerjik bir uygulama yapıldı. Toparlama süreci uzun sürdü ama vücut kendini topladı.

5.Gün (20.11.2020)
İştahsızlık ve halsizlik, tat ve koku kaybı hala devam ediyordu. Öyle ki kokusunu ve tadını çok sevdiğim o tarhana çorbasının benim için sıcak sudan hiçbir farkı yoktu.

6.Gün (21.11.2020)
Bel ve sırt ağrılı uykular gecelerimi dolduruyor. Arada ateş çıkması da işin tuzun biberi oluyordu.

7.Gün (22.11.2020)
Hastalık düz bir çizgide değil de dalgalı olarak seyrini devam ettiriyordu. Acaba virüs bugün ne sürpriz hazırladı diye düşünmekten kendimi alamıyordum. 

8.Gün (23.11.2020)
Nihayet hastalığın pençesinden kurtuldum derken mide şikayetleri baş göstermeye başladı. Mide aldığım ilaçlardan ötürü müthiş bir yanma hissiyle ağrıyordu. Bu sefer de mide ilaçlarına sarıldım. 

9.Gün (24.11.2020)
Midem hala ağrıyordu. Ama çok şükür Covid-19 hastalığından tamamen kurtuldum.

Hastalık sürecinde öğrendiğim şeyler...

Covid-19 ile ilgili en ufak belirti gösteriyorsanız hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidip test yaptırın. Bu sadece kendinize değil topluma da bir borcunuz. Çünkü hasta olduğunuzda Covid-19 bulaştırma makinesi gibisiniz. Hasta olduğunuzda hemen kendinizi izole etmelisiniz...

Covid-19'u ilaç olmadan atlatma şansınız yok. Atlatırsanız da çok şanslısınız... Sadece Antiviral ilaç da yetmiyor maalesef. Yanınızda mutlaka;

Parasetamol (ağrı kesici ve ateş düşürücü) + Kan sulandırıcı + Mide koruyucu ilaçları olsun...

Sağlık Bakanlığı'nın eksik gördüğüm tarafı şu 2.bir test yapmadılar bana... Aradığımda 10 günlük karantina süreniz doldu geçmiş olsun dediler.

Covid-19'u asla hafife almayın. Covid-19'u grip olarak görmeyin gerçekten çok farklı bir hastalık...

Kimileri diyecek hadi canım sende ayakta geçirenler var diye ama o da ayrı bir şans... 

Covid-19, Influenza(Grip) gibi değil... Hemen saldırmıyor... Bekliyor bekliyor, vücudun en zayıf olduğu anında saldırıya geçiyor. 

BU SÜREÇTE DE EN ÖNEMLİ SİLAHLAR SAĞLAM BİR PSİKOLOJİ, SAĞLAM BİR BOĞAZ :)

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ