Bir Kitap, Bir Görüş

Bir Kitap, Bir Görüş

Incognito - Beynin Gizli Hayatı

Önizleme

Yazar: David Eagleman

Yayınevi : Domingo Yayınevi

'Kendimizle aramızdaki fark, bir başkasıyla aramızdaki fark kadar büyüktür.'
Montaigne

Çevirmenin Notu:

Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Neden sır saklamakta böylesine başarısız, nedenini bilmeden birini çekici bulmakta bu kadar başarılıyız? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte?
Ünlü nörobilimci David Eagleman, 20 dilde yayımlanan -ve neredeyse şimdiden klasikleşen- kitabı Incognito ile beynimizin derinlerine dalarak, yaptığımız, düşündüğümüz ya da hissettiklerimizin çok büyük bir kısmının bizden başka bir biz tarafından yönetildiğini ürkütücü bir berraklıkla ortaya koyuyor. Sadakat geninden sizi olmadığınız birine dönüştüren beyin zedelenmelerine; optik yanılsamalardan striptizcilerin neden ayın belirli zamanlarında daha çok para kazandığına; Truva fatihi Odysseus'tan renkleri işitip biçimleri tadabilen sinestezik insanlara kadar geniş bir yelpazeden vakaları ve araştırmaları bir araya getiren Incognito, beynimizin işleyişi ve çelişkileri hakkında olağanüstü bir keşif yolculuğu sunuyor.

Kitap ile İlgili Görüşlerim:

Kitap hayli ilginç bir kitap. "Yaptığımız herşeyin sorumlusu biz miyiz? Yoksa beynimiz mi?" Kitap temelde bu soru üzerine kurulmuş. Kitapta bahsedilen ve  en ilgimi çeken olay ise binanın tepesine çıkmış bir adamın sniper tüfeği ile binanın çevresindeki insanları gelişigüzel vurarak öldürmesi ve yakalanıp vurulmadın önce de "Bunu ben yapmıyorum, beynimden bir ses bunu yapmamı istiyor, ne olur araştırın" sözü olmuştur. Yapılan araştırma üzerine de katilin beyninde büyük bir tümör ortaya çıkmıştır. Yani burada o insan mı suçlu yoksa beyni mi?

Buna benzer çok fazla olaya kitapta yer verilmiştir. Açıkçası bu kitabı okuduğumda beynimin yapabileceklerinden korktum. "Beynimiz mi bize hükmediyor yoksa biz mi ona hükmediyoruz?", "Beynimizin sınırları yok mu?", "Beynimizi sınırlayan acaba biz miyiz?" gibi aklıma deli sorular geldi.

Bu kitapla yaşanan olaylar, çoğu filmin senaryosuna girmiştir. Okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Kitabı sıkılmadan okuyabilirsiniz. Kitabı anlayabilmeniz için biraz biyolojik bilginizin olması yeterlidir.

İyi okumalar...

Kitabı temin edeceğiniz siteler:

D&R

Kitapyurdu

Hepsiburada

 

 

 

 

 

1 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ