Küresel Isınma - 2

Küresel Isınma - 2

Küresel Isınma Nedir?

Küresel ısınma, insanların çeşitli aktiviteleri sonucu meydana gelen ve “sera gazları” olarak nitelenen bazı gazların artması sonucunda, yeryüzüne yakın atmosfer tabakaları ve katı yeryüzü sıcaklığının yapay olarak artması sürecidir.

Şimdi bu tanımı açalım:

İnsanların çeşitli aktiviteleri derken, doğanın katledilmesi için gereken ne varsa yaptığı yani, kendi bindiği dalı kestiği aktivitelerdir: Ormanların tarla haine getirilmesi, sanayileşme ve ısıma adına havanın kirletilmesi, deodorant kullanması, buzdolabı kullanması… Bu aktivitelerden daha da yazmaya kalksam yazım bitmez.

Sera gazları derken güneşten gelen ışın enerjisinin yeryüzüne kadar gelmesini engellemeyen, (ya da çok az engelleyen) ışın enerjisinin katı yeryüzüne çarptıktan sonra oluşan ısı enerjisi dalgalarının yeniden atmosferin üst tabakalarına doğru yükselmesini engelleyen gazlardır. Bu gazlar, Karbondioksit (CO2), Metan (CH4), Azot oksitleri (NO, NO2, NO3), Kloroflorokarbon (CFC) ve su buharı (H2O)’dır.

Bu gazlar yoktan var olmadı. Bu gazları biz üreterek atmosfere yaydık. Peki, nedir bu gazların kaynakları?

Karbondioksitin (CO2) kaynağı, ağaçları ve yeşillikleri yok edilmesiyle meydana gelen Karbondioksit-Oksijen dengesizliğidir.

Metanın (CH4)  kaynağı, kullanılan fosil yakıtlarıdır. (Kömür, petrol ürünleri gibi)

Azot oksitlerinin kaynağı, filtresiz fabrika bacalarıdır.

Kloroflorokarbonun (CFC) kaynağı, buzdolabında soğutmayı sağlayan gazdır.

Yeryüzüne yakın atmosfer tabakalarından kasıt yağış, sis gibi doğa olaylarının gerçekleştiği katmandır.

Katı yeryüzünden kasıt ise, üzerinde yaşadığımız katmandır.

Yapay olarak artması süreci, Sera etkisi dediğimiz olaydır. Sera bildiğimiz gibi güneş ışınlarının rahatça girdiği bir cam veya şeffaf, ışığı geçiren bir maddeden yapılan bir yerdir. Bu yerin özelliği güneş ışınlarıyla oluşan ısıyı dışarıya kolay kolay çıkarmamasıdır. İşte kışın bitkilerin yaşaması ve ürün vermesi için gerekli ısı böylece sağlanmış olur. İşte bu sera gazları bir cam veya şeffaf madde işlevi görürken dünyamız da bir sera haline gelmiştir. Ama bizim için tehlike arz eden kontrolsüz ve camını kıramadığımız bir sera…

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ