Bunları Biliyormusunuz?

Bunları Biliyormusunuz?

 

Bir insanın su ve yemek olmadan yaşayabildiği en uzun süre 18 gündür. 18 yaşındaki Avusturyalı bir genç 1 Nisan 1979'da tutuklanmış, hücreye konulmuş ve unutulmuş. 18 Nisan günü bulunduğunda ölmek üzereymiş.

Dünyadaki en büyük hayvan olan Mavi Balina suyu süzerek beslenir.

Şimdiye kadar yaşamış olan en ağır kişi A.B.D Washington'dan Jon Bower Minnoch'tur. En yüksek ağırlığının 635 kg. olduğu tahmin edilmiştir.

Kıvrılarak kurutulmuş bağırsak hala tenis raketlerini dizmek için kullanılmaktadır.

Çöl çekirgesi dünyadaki en tahrip edici böcektir.Büyük bir çekirge sürüsü bir gün içinde 20 bin ton tahıl ve sebzeyi tüketebilir.

En büyük yapraklar Hint Okyanusundaki Mascarane adalarında yaşayan Rafya Palmiyesi'ne veAmazon Bambu Palmiyesi'ne ait yapraklardır.Bunlar 19.8 m uzunluğunda yapraklara sahiptirler.

Bal arılar tarafından çiçeklerden toplanan nektar ile yapılır. Bal genellikle çok miktarda glikoz bulundurur ve süper doymuş solüsyon şeklindedir. Bütün işlem görmemiş ballardaki glikoz yavaş yavaş kristalize olur ve sonunda bal katılaşır.

Hareketsiz bir insan günde 40 kg kadar ATP kullanır. Şiddetli egzersiz sırasında bir kişidakikada 0.5 kg'a kadar ATP kullanabilir.

Aktif olmayan bir insan her 24 saatte 500 litre kadar karbondioksit açığa çıkarır.

En uzun kalp durması 4 saattir. Bir Norveçli Aralık 1987'de denize düşmüş ve hayatının devam etmesi denizde iken vücudunun ısısının düşüklüğü nedeni ile gerçekleşmiştir.

Ameliyat sırasında bazen büyük miktarda kana ihtiyaç duyulabilir. 1970'de Chicago'da yapılan açık kalp ameliyatına giren 50 yaşındaki bir hemofili hastası için 1080 litre kana ihtiyaç duyulmuştur.

Bir kadının sahip olmuş olduğu en çok çocuk 69'dur. 1707 ve 1782 yılları arasında yaşamış olanRusyalı bir kadın 16 ikiz, 7 üçüz, 4 dördüzü 1725 ve 1765 yılları arasında doğurmuştur.

En büyük kuş yumurtası devekuşuna aittir. 15-20 cm uzunluğunda 1.7 kg ağırlığındadır.Kaynatarak pişirmek 40 dk sürer.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ