Bir Film, Bir Görüş

Bir Film, Bir Görüş

CHAPPIE

Yapım Yılı: 2015

Türü: Aksiyon, Bilim-Kurgu

Yönetmen: Neill Biomkamp

Oyuncular: Sharlto Copley, Dev Patel, Hugh Jackman

Filmin Konusu: Yakın bir gelecekte geçen hikayede, mekanik robotlardan oluşan polis güçleri, devletin baskıcı tutumu ile sistemin yegane kollukkuvveti haline gelmiştir. Ancak, insanlar gitgide usandıkları bu robotlara karşı koymaya hazırlığındadıdrlar. Bu robot polislerden birisi, bir çete tarafından çalınır ve yazılımcı Deon tarafından yeniden programlanır. Deon ilk kez kendi adına düşünen ve hisseden bir robot yapmayı başarır. Chappie adını alan bu robot kısa süre içerisinde düzene ve insanlığa karşı bir tehdit olarak algılanacaktır....

Bilimkurgu ve komedi türlerlerini harmanlayan filmin yönetmen koltuğunda, 'District 9' adlı düşük bütçeli yapıtıyla bilimkurgu türüne bambaşka bir boyut kazandırdıktan sonra 'Elysium' filmiyle kendi bilimkurgu dilini oluşturan Neill Blomkamp oturuyor. Filmin başrollerindeyse Dev Patel, Hugh Jackman, Sigourney Weaver ve Yo-Landi Visser gibi isimler yer alıyor.

Görüş:

Dünyada artık hızla yapay zeka ve robotlarla ilgili çalışmalar yapılmakta ve bu konuda da epey mesafe katetmektedir. Filmin konusu Chappie adlı bir robottur. Chappie insan gibi hareket eden, insan gibi düşünen bir robottur. Filmde benim en sevdiğim taraf insan beyninin kopyalanıyor olmasıydı. Çok fantastik ve ütopik bir durum. Çünkü insan hafızasını depolayacak bir makine daha icat edilmedi ve bu da çok zor gözüküyor. Ayrıca filmde robotlaşmanın ve yapay zekanın da nelere yol açabileceği konusunda da ufak fikirler de verilmiş. İzlenmesini tavsiye edebileceğim bir film.

Fragman

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ