Anasayfa  |  Favorilerime Ekle  |  Hakkımızda  | İletişim  |  Reklam Bugün:   
Aktif Ziyaretçi: 4  
Taksonomi
Virüsler
Bakteriler
Mavi-Yeşil Algler
Protistalar
Mantarlar
Bitkiler
   Çiçeksiz Bitkiler
   Çiçekli Bitkiler
Hayvanlar
   Süngerler
   Sölentereler
   Yumuşakçalarlar
   Solucanlar
   Eklembacaklılar
   Derisidikenliler
   Balıklar
   Kurbağalar
   Sürüngenler
   Kuşlar
   Memeliler
Genetik
Ziraat
Ekoloji
Biyoteknoloji
Komikler
Kitaplık
Bulmaca
EBA
Üniversite Adresleri
Karasu Rehberi
Dost Siteler
Şifalı Bitkiler
Besinler ve Beslenme
Hastalıklar
Vücudumuz
Vücudumuzdaki Sistemler
Anatomi Atlası
Anatomi Levhaları
biyolojiterimleri.com

 » REFLÜ

Reflü
  Reflü Nedir?

  Mide içeriği; mukozası içinde bulunan pariyatal hücrelerin yapıp sekrete ettiği H+ nedeni ile belirgin derecede asidtir. Mide mukozası üzerindeki mukus tabakası ile kendini korur. Ancak aynı asid yemek borusuna dönerse bu bölgede mukozanın kendini bundan korumasını sağlayacak bir mekanizma yoktur. Hastalar asid ve enzimli mide içeriğinin yemek borusuna dönmesini, göğüs arkasında yanma olarak hisseder bazen de bunun boğaza ve boyuna yansıdığını ifade eder. Yanma ve baskı tarzında olan bu yakınmalar yemekten sonra artar ve saatlerce sürebilir. Bazı olgularda bu şikayetler hafta da 2 veya daha fazla olabilir. Bazen de yutarken gıdaların takılması, kanama, kilo kaybı da bu şikayetlere eşlik edebilir. Bu problemlerin tamamı gastro özofajiyal reflü hastalığı olarak isimlendirilir.

  Reflünün Belirtileri

  *Göğüs arkasında yanma, ekşime; daha önce oluş mekanizmasını izah ettiğimiz gibi asit ve tahriş edici mide içeriğinin yemek borusuna dönmesi korumasız mukoza da inflamasyona neden olur.
  *Bunun boyuna ve boğaza yansıması
  *Bazen de ağızda acı ve boğazda ağrı tarzında olması
  *Yutarken gıdaların takıldığını hissetmesi; yukarda değindiğimiz inflamasyon özofajite hatta peptik ülsere kadar ilerleyebilir. Mukoza da oluşan kronik inflamasyon etkisi ile özofagus mukozası kendisini korumak için karakter değiştirerek bağırsak mukozasına benzemeye çalışır. ( İntestinal metaplazi ) Hatta daha ileri giderek displazik değişiklikler ve neoplaziye dönüşüm olabilir. (Barrett'özofagus) normal olgulara göre kanser oluşması 6 kat fazladır.
  *Kanama, yutma güçlüğü ve kilo kaybı olabilir;

  Tedavi
  Asidli ve tahriş edici madde içeren mide içeriğinin özofagusa dönüp mukoza ile uzun süre temasını engellemektir. Bu amaca ulaşmak için uygulanacak tedaviler şunlardır:

  *Yaşam tarzında yapılacak değişiklikler(Yemek ve giyim alışkanlıklarının değiştirilmesi
  *Tıbbi Tedavi
  *Cerrahi TedaviAna Menüwww.BiyolojiDunyasi.com  © 2004-2016 Her hakkı saklıdır. Sponsored by:Markum.net  sitemap Dost Site Ekle  |  Reklam  |  İletişim

ip adresi